<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Stupně povodňové aktivity > Vyhlašování SPA podle ledových jevů na tocích |
Ledové povodně nevyvolává vysoký průtok vody, ale led v korytě, který výrazně snižuje průtočnou kapacitu koryta. Ledové povodně se obvykle vyskytují na kratších úsecích toku, ale nelze vyloučit i délku úseků v kilometrech. Většinou nastávají v období mrazů a v období tání.
Nebezpečí povodní nastává na tocích, kde voda sice nezamrzá, ale tvoří se dnový led, nebo ledová kaše. Oba dva typy vznikají z vnitrovodního ledu, většinou na tocích s malou hloubkou vody a větším sklonem. Led se pak zachytává na dně, je-li dostatečně drsné, i u břehů a narůstáním do výšky i šířky zmenšuje průtočný profil. Po postupném zamrznutí hladiny se voda pod ledem nepatrně oteplí, ledy se mohou uvolnit, a posunem tvořit bariéry v toku. Druhou možností je tvorba ledové kaše tam, kde nejsou vhodné podmínky pro namrzání ledu na dně a na březích koryta. Kašovitý led se sune v korytě toku a postupně dojde k ucpání hladiny kaší; nad takto vzniklou překážkou se kupí další a další kašovitý led a dochází ke vzniku ledového nápěchu. Také odchod dnového ledu obvykle končí tvorbou nápěchů.
1. SPA – bdělost: nastává při zjištění chodu ledové kaše
2. SPA – pohotovost: se vyhlašuje při zjištění tvorby většího ledového nápěchu, u kterého je předpoklad, že může způsobit vybřežení vody a vznik škod
3. SPA – ohrožení: se vyhlašuje pokud vytvořený ledový nápěch způsobuje zatopení a vznik větších škod
U balvanitých vodních toků, které nezamrzají, ale vzniká v nich dnový led, je nutné sledovat tvorbu dnového ledu a hodnotit nebezpečí možného náhlého odchodu ledu doprovázeného velkou vlnou vody a ledu. K jejímu vzniku je třeba určitá síla dnového ledu (někdy však stačí i jen 10 cm).
1. SPA – bdělost: nastává při prvním zjištění růstu dnového ledu
2. SPA – pohotovost: se vyhlašuje v době, kdy tloušťka dnového ledu dosáhne nebezpečné hodnoty (podle individuelního posouzení správce vodního toku)
3. SPA – ohrožení: se vyhlašuje pokud bezprostřední nebezpečí chodu vlny vody a ledu korytem představuje ohrožení životů v území podél toku. V takovém případě by měl být vyhlášen zákaz vstupu do ohroženého území.
Zamrzlé, či zaledněné koryto má podstatně omezenou průtočnou kapacitu. O uvolňování ledu v korytě rozhoduje vývoj počasí. Při mírném oteplení, které není doprovázeno většími dešťovými srážkami průtok v toku se příliš nezvětší a led zvolna odtaje. Při prudkém oteplení, nebo větších srážkách dochází k prudkému vzestupu průtoku a vylití vody z koryta.
Zvětšeným průtokem dochází též k uvolnění dnového ledu a jeho rozlámání; také hladinový led může být rozlámán na kry. Tyto ledy jsou unášeny protékající vodou, nastává odchod ledů. Odchodu ker však brání neporušená ledová pokrývka. Na jejím okraji se kry kupí a vzniká ledová zácpa. (ledové zácpy mohou vznikat i ve zúžených profilech toků, pod mosty apod.). Uvolněné zácpy většinou iniciují tvoření dalších a větších zácp problémů v nižších úsecích toků.
Rozsáhle zamrzlé vodní toky představují nebezpečí ledové povodně. Toto nebezpečí se stává aktuální příchodem náhlého velkého oteplení, kdy je nebezpečí zvýšení průtoku.
1. SPA – bdělost: nastává v okamžiku příchodu výrazně teplého počasí
2. SPA – pohotovost: se vyhlašuje na počátku odchodu ledu
3. SPA – ohrožení: se vyhlašuje pokud vytvořené ledové zácpy vzdouvají vodu natolik, že se vylévá z koryta a působí škody.
Související odkazy: Seznam míst s častými ledovými problémy, Hlásné profily, Pomocné hlásné profily, Srážkoměrné stanice
Soubor: b_spa_ledy.htm
stránka aktualizována: 16.12.2018, publikována: 04.11.2024