Druh a rozsah ohrožení povodněmi

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část >

Druh a rozsah ohrožení povodněmi

Povodní se rozumí přechodné výrazné zvýšení hladiny vodního toku nebo jiných povrchových vod, při kterém hrozí vylití vody z koryta nebo voda již zaplavuje území a může působit škody; povodní je i stav, kdy voda z určitého území nemůže dočasně přirozeným způsobem odtékat nebo odtok vody je nedostatečný.

Přirozené povodně

Přirozenou povodní je povodeň způsobená přírodními jevy tj. situace, při kterých hrozí zaplavení území, nebo situace označené předpovědní povodňovou službou podle zákona č. 254/2001 Sb. § 73 odst. 1 nebo povodňovými orgány, zejména při:

déletrvajících vydatných dešťových srážkách, popř. prognóze nebezpečí intenzivních dešťových srážek, očekávaném náhlém tání, nebezpečném chodu ledů nebo při vzniku nebezpečných ledových zácp a nápěchů;

dosažení směrodatného limitu vodního stavu, nebo průtoku ve vodním toku a jeho stoupající tendenci.
 

Přirozené povodně vyskytující se v zájmovém území lze rozdělit do několika hlavních typů:

zimní a jarní povodně způsobené táním sněhové pokrývky, popřípadě v kombinaci s dešťovými srážkami; tyto povodně se vyskytují nejvíce na podhorských tocích a postupují dále i v nížinných úsecích větších toků;

letní povodně způsobené dlouhotrvajícími regionálními dešti; vyskytují se zpravidla na všech tocích v zasaženém území, obvykle s výraznými důsledky na středních a větších tocích;

letní povodně způsobené krátkodobými srážkami velké intenzity (i přes 100 mm za několik málo hodin) zasahujícími poměrně malá území; mohou se vyskytovat kdekoliv na malých tocích a nelze se proti nim prakticky bránit (extrémně rychlý průběh povodně);

zimní povodně způsobené ledovými jevy na tocích i při relativně menších průtocích, vyskytují se v úsecích náchylných ke vzniku ledových jevů.

Přirozená povodeň ovlivněna mimořádnými příčinami

Při povodni by se mohly ukázat problémy při ucpání profilů propustků, popřípadě při nahromadění plavenin u pilířů mostů.

Z hlediska ucpání mostních profilů jsou kritické všechny mosty a lávky. Ucpáním mostních profilů by došlo k vzdutí vody nad mostem a k výraznému zvětšení rozlivu. Dále lze předpokládat, že by došlo i k poškození mostů a lávek.

Zvláštní povodeň způsobena umělými vlivy

Povodeň způsobena umělými vlivy, a to především porušením (protržením) hráze vodního díla je teoreticky možná.

Podle § 64 odst. 1 vodního zákona může být zvláštní povodeň způsobena poruchou vodního díla, která může vést až k jeho havárii (protržení) nebo nouzovým řešením kritické situace na vodním díle.

Obecně se jako příčina protržení hráze vodní nádrže uvažuje několik způsobů: technická příčina, havárie díla, silné zemětřesení, letecká katastrofa, válečný konflikt, teroristický útok.

 

Soubor: b_ohrozeni.htm


Věcná část > Druh a rozsah ohrožení povodněmi

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 16.12.2018, publikována: 04.11.2024